Analfabetyzm wg wikipedii

Strona startowa
Analfabetyzm wg wikipedii, pedagogika
 
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Analfabetyzm wg wikipedii

 

Analfabetyzm ( αναλφαβετος nie znający liter) – w rozumieniu potocznym, brak umiejętności pisania i  oraz wykonywania czterech podstawowych działań matematycznych u osób dorosłych, tj. wg kryteriów  – powyżej 15. roku życia. Osoby nie posiadające takiej umiejętności nazywane są "analfabetami".

Kryteria statystyczne są niejednolite i nieprecyzyjne. Jako liczbę analfabetów, zwykle przyjmuje się liczbę osób bez określonego w danym kraju, minimalnego poziomu szkolnej edukacji, np. bez szkoły podstawowej, lub np. bez ukończonych jej czterech pierwszych klas  W praktyce oznacza to, że imigrant, także absolwent uczelni, po przeniesieniu się na stałe do innego kraju, jeśli nie zadbał o uznanie tu swej edukacji, w statystyce zostanie ujęty jako analfabeta.

W krajach  problem analfabetyzmu sięga kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent mieszkańców. Obecnie szacuje się, że w  jest 3% analfabetów, w  - 15%, w  - 33%, a w  - 50%.

W  analfabetyzm był spuścizną po polityce zaborców, którzy dążyli do ograniczania szkolnictwa. W  na ziemiach polskich było: 57% analfabetów w zaborze rosyjskim, 40% w  i 5% w zaborze pruskim. Wg statystyk w Polsce w było 33,1% analfabetów, w  - 23,1%, w  - 2,7%, w  - 1,2%.

Nie jest łatwa ocena skali analfabetyzmu wtórnego oraz  (dot. niemożności zrozumienia i wykorzystania drukowanych informacji oraz przedstawień graficznych tj. ikon, wykresów, diagramów), czyli praktycznej niezdolności posługiwania się słowem pisanym: braku zrozumienia treści najprostszych instrukcji, braku umiejętności wypełnienia najprostszych formularzy. Podobnie jest z analfabetyzmem matematycznym, czyniącym ludzi niezdolnymi do sprawdzenia rachunku w kasie sklepowej, nie mówiąc o obliczeniu podatków. Badanie tych zagadnień daje czasem bardzo różne wyniki, w zależności od przyjętych kryteriów. Odsetek ten nawet w bogatych krajach może sięgać 50 i więcej procent. Ocenia się np., że 77% Amerykanów, 47% Polaków i 28% Szwedów ma problemy ze zrozumieniem tekstów, a mianem sprawnych językowo można nazwać w tych trzech krajach odpowiednio tylko 2%, 21% i 32% mieszkańców (wg International Adult Literacy Society).

Jakkolwiek zwalczanie analfabetyzmu pierwotnego udaje się metodami stosunkowo prostymi (choć dla biednych krajów nawet one bywają zbyt kosztowne) - przez zapewnienie wszystkim dzieciom podstawowej edukacji, tak zjawisko pojawiania się analfabetyzmu wtórnego jest znacznie trudniejsze do opanowania i wiązać się musi z upowszechnieniem czytelnictwa wśród ogółu ludności - zachęcania do korzystania z bibliotek, księgarni, prasy, internetu.

Procesem zmniejszajÄ…cym analfabetyzm jest alfabetyzacja.

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • rumian.htw.pl
  •  
     
    Linki
     
     
       
    Copyright © 2006 Sitename.com. Designed by Web Page Templates