Amber Gold przyczyni się do ...

Strona startowa
Amber Gold przyczyni się do zachwiania systemu finansowego, Amber Gold-OLT Expres
 
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Amber Gold przyczyni się do zachwiania systemu finansowego?

 

 

Wpisał: Monika Bilska    17.08.2012.

14 sierpnia 2012

[A może chodzi też o zniszczenie SKOK-ów? Aaaaa? NDz. o tym nie pisze? Czemu?MD]

 Monika Bilska

Upadek Amber Gold może zachwiać całym systemem finansowym. Jeżeli spadnie zaufanie do parabanków, to może wpłynąć negatywnie na cały system bankowy  - ostrzegają ekonomiści.

Kłopoty ma kolejny parabank Finder, klienci innych tego typu instytucji  mogą czuć się zaniepokojeni. Pieniądze, które ludzie trzymają na kontach w bankach, są ubezpieczone do 100 tys. euro. W przypadku upadku banku jest pewność, że depozyty będą na pewno spłacone. Inaczej jest w przypadku parabanków. Tutaj nie mamy żadnych gwarancji.

- Amber Gold ma kłopoty ze spłaceniem pieniędzy, ponieważ działał jak typowa piramida finansowa. Gromadził środki, a następnie nie wypłacał pieniędzy, tylko lokował - ocenił prof. Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej w programie „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam. - To szło bardzo dobrze do chwili, kiedy wartość wpłacanych środków była wyższa od wartości środków wypłacanych, a klienci po swoje zyski wraz z kapitałem nie zgłaszali się. W momencie gdy klienci zaczynają wycofywać środki, ujawnia się kruchość całej tej konstrukcji - zauważa.

Parabank, w odróżnieniu od banku, działa na zasadzie prawa handlowego. Nie może udzielać kredytów, lecz jedynie pożyczki z zysków, które uprzednio zgromadził w formie lokat w inne aktywa, np. kupując akcje, obligacje. - Wszystko zależy od prowadzonej polityki inwestycyjnej - podkreślał  gość Telewizji Trwam. - Jeżeli ta polityka jest ostrożna, to wszystko jest w porządku.  Amber Gold źle prowadził politykę inwestycyjną. Zainwestował m.in. w akcje OLT Express, które upadło, oprocentowanie lokat było bardzo wysokie,  powiązane z rynkową ceną złota, która zawsze idzie w górę w warunkach inflacji - zauważył prof. Kaźmierczak. W jego ocenie, klienci raczej nie mogą się spodziewać takiej stopy zwrotu.

Klasyczną sytuację kryzysu parabanku  mieliśmy w Albanii. Ludzie wyszli na ulice, zażądali zwrotu swoich wkładów. Sprawa skończyła się ogólnokrajowymi rozruchami i upadkiem rządu. Zdaniem ekonomistów, aby zapobiec takim sytuacjom, trzeba wprowadzić odpowiednie regulacje do instytucji finansowych. Przeciętnie oszczędzający człowiek nie jest w stanie przewidzieć wszelkich ryzyk instytucji finansowej. Z pomocą powinna przyjść KNF. Powinny istnieć regulacje, jeśli chodzi o wymogi kapitałowe, oraz regulacje, jeśli chodzi o ich sposoby inwestowania środków.

- Niepojętą sytuacją jest, że w momencie kiedy upada Amber Gold, właściciele przelewają środki do nowej spółki, Amber Gold nie ma już pieniędzy, a nowa spółka działa w świetle prawa od dwóch tygodni - zauważył prof. Kaźmierczak.

 Monika Bilska

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • rumian.htw.pl
  •  
     
    Linki
     
     
       
    Copyright 2006 Sitename.com. Designed by Web Page Templates